u subotu 20. travnja 2024.
Na udaljenosti od samo devedesetak kilometara od Zagreba, u središnjem dijelu Hrvatske, južno od Karlovca, prostire se jedno od najšumovitijih i ekološki najčišćih područja naše domovine – Kordun s Petrovom gorom. Najznačajniji vrhovi na Petrovoj gori su Mali Petrovac (512 m), Veliki Petrovac (507 m), Magarčevac (474 m) i Veliki Velebit (482 m). Gora je bogata i vodotocima, potocima i izvorima pitke vode. Pod kraj 11. stoljeća sukobile su se na prostoru Slatske ili Gvozdene gore mađarska vojska i čete posljednjega hrvatskog kralja Petra Svačića, koji je od rana zadobivenih u bitci preminuo. Od tada gorje nosi njegovo ime – Petrova gora.
Polazak autobusa bit će u 7:45 sati od OŠ Dugave, a u 8:00 sati sa autobusnog stajališta u Ulici Damira Tomljanovića Gavrana između Zapruđa i Bundeka, sjeveroistočno od osnovne škole u Zapruđu. Molimo dođite 10-ak minuta prije polaska autobusa kako bismo krenuli na vrijeme. Autobusom ćemo se uputiti prema Karlovcu, a zatim prema Vojniću i lovačkom domu Muljava, odakle počinje planinarenje.
Lovački dom Muljava (245 m) je glavno ishodište za izlete po Petrovoj gori. To je lijepo uređen dom koji pruža mogućnost noćenja i prehrane. Stalno je otvoren i lijepo uređen. U njemu ćemo se pripremiti za izlet, a na kraju izleta za povratak u Zagreb.
Na ovom izletu proći ćemo sjeverni krug planinarske obilaznice Petrova gora, koji povezuje Muljavu preko poučne staze i Rimskog puta sa povijesnim kompleksom na vršnom dijelu Petrove gore. Trasa kreće od ulazne ploče poučne staze iza lovačkog doma Muljava. Za 20’ laganog uspona, poučnom stazom izlazi se na šumsku cestu koja ide trasom nekadašnjeg puta iz rimskog doba. Markacije nas dalje vode upravo tim antičkim smjerom, najprije laganim usponom, a poslije strmije i konačno kamenim usjekom prema spomeniku na Velikom Petrovcu.
Veliki Petrovac (507 m) prepoznatljiv je po 37 metara visokom betonsko-metalnom objektu spomen-muzeja Petrova gora. Spomenički kompleks je rad akademskog kipara Vojina Bakića, čiju su ideju realizirali arhitekti Berislav Šerbetić i Tomislav Odak. Otvoren je 1981. godine, no tijekom rata je devastiran.
S vrha na istok vodi markirana staza, kojom se silazi do šumske ceste, a potom njome u južnom smjeru za 20’ dolazi do Kraljeva groba, a u blizini je i Mali Petrovac. Markacije se s tog vrha spuštaju prema Magarčevcu, vode usporedno s cestom, a potom se u predjelu Velikog i Malog Velebita počinju spuštati natrag na Muljavu.
Kraljev grob (440 m) je mjesto na kojem je prema narodnoj predaji pokopan posljednji kralj hrvatske krvi Petar Svačić. Naime, u borbi s Mađarima na području Gvozda, današnje Petrove gore, 1097. godine kralj Petar Svačić bio je teško ranjen, a od zadobivenih rana je ubrzo umro.
Mali Petrovac (512 m) je najviši vrh Petrove gore. Samostan je najvjerojatnije sagrađen krajem 13. stoljeća na temeljima ranije rimske utvrde, no zbog čestih upada Turaka u to područje već je u 14. bio napušten, a pavlini su se preselili u novi samostan na Kamenskom. Krajem 17. stoljeća, Mali Petrovac postao je ponovno predstraža pred turskim osvajačima, te je tada na ruševinama samostana bio podignut veliki granični čardak.
Nakon što obiđemo ciljeve na Petrovoj gori, zadržat ćemo se još kratko u lovačkom domu Muljava.
POLASCI
- u 7:45 h od Osnovne škole Dugave
- u 8:00 h s autobusnog stajališta u Ulici Ivana Tomljanovića Gavrana između Zapruđa i Bundeka, sjeveroistočno od škole u Zapruđu. Molimo dođite 10-ak minuta prije polaska.
OPREMA
Potrebno je ponijeti opremu za planinarsku opremu, čvrste cipele, odjeću prikladnu za planinarenje.
KONTAKTI
- Alan Čaplar, 091/51-41-740, caplar@hps.hr – planinarski vodič
- Duška Marcić-Svilar, 099/212-0082, msduska@gmail.com – organizacija
- Milica Mrčela, 095/91-32-607, milicamrcela@gmail.com – OŠ Zapruđe
- Vlasta Brdal, 091/53-60-136, vlasta.brdal@gmail.com – I. OŠ Dugave
- Ana Ljubić, 098/18-40-163, annaljubic@gmail.com – I. OŠ Dugave
Vodič zadržava pravo izmjene plana u slučaju nepredviđenih okolnosti.